Bulldogs on All State Team

Football Coach John Bachman posted congratulations to the Bulldogs selected to a spot on the All-State Team.  They were selected by the Louisiana Football Coaches Association.

CONGRATULATIONS  BULLDOGS 
2ND TEAM
Offense
Brian Palmer and Ashanti Cole

HONORABLE MENTION 
Defense
Marcus Brewer, Cameron Keith, and Stanley Maxie.
KICKER
Ryder Hogan

Here is the complete team selected by Louisiana Football Coaches Association:

Class AA 2020 All State Football Team 
FIRST TEAM
QB Arch Manning, Newman
RB Ryan Armwood, Episcopal
RB Sage Ryan, Lafayette Christian
RB Terrence Williams, Many
WR Jarveya Campbell, General Trass
WR Tae Gayden, Mangham
WR Korrill Mearridy, Amite
TE Will Randle, Newman
OL Clay Ancelet, Ascension Episcopal
OL Adam Azmeh, Episcopal
OL Bo Bordelon, Newman
OL Dylan John, Kinder
OL Micah Miller, Lafayette Christian
OL Chase Underwood, Mangham
K Louie Davies, Lafayette Christian
K Kolbe Poindexter, Mangham
ATH Cadillac Rhone, Many
KR Jacoby Bellazar, Capitol

DL Mason Boutte, Catholic-NI
DL Jaloni Grey, General Trass
DL Kaiden Jones, St. Charles
DL Collin South, Kinder
DL Fitzgerald West, Lafayette Christian
LB Trenton Bono, Kinder
LB Mandel Eugene, St. Charles
LB Joe Williams, Mangham
LB Brayden Ziegler, Lafayette Christian
LB Bryan Patout, Loreauville
DB Jordan Allen, Lafayette Christian
DB Tackett Curtis, Many
DB Brylan Green, Lafayette Christian
DB Sterling Scott, Newman
FLX Cadillac Rhone, Many 

Offensive MVP: Sage Ryan, Lafayette Christian
Defensive MVP: Tackett Curtis, Many
Coach of the Year: Jess Curtis, Many

SECOND TEAM
QB Kaleb Pleasant, Mangham
RB Tylan Ceasar, Kinder
RB Charzay Morris, North Caddo
RB K.K. Reno, Catholic-NI
WR Jacoby Bellazar, Capitol
WR Mekyle Franklin, Port Allen
WR Omarion Miller, North Caddo
WR Brian Palmer, Red River
TE Cole Donahue, Rosepine
TE Jency Riley, St. Helena
OL Davione Brumfield, St. Helena
OL Ashanti Cole, Red River
OL Jarmoin Griffin, North Caddo
OL Jared Lafleur, Kinder
OL Ethan Lovely, Holy Savior Menard

DL Matt Remondet, Ascension Episcopal
DL Gharin Stansbury, Franklin
DL Austin Sybrandt, Episcopal
DL Brandon White, Kinder
LB Javae Gilmore, Amite
LB Trey Heard, North Caddo
LB Gavin Johnson, Kinder
LB Carson Stiles, Catholic-NI
DB Tae Gayden, Mangham
DB Calep Jacob, Loreauville
DB Collin Jacob, Loreauville
DB Isaiah Jason, South Plaquemines
DB Anthony Richard, Lafayette Christian 

Honorable Mention 
Bryant Merriweather, Rosepine
Kentrell Williams, Jeanerette
Liam Adamson, Amite
Ryder Hogan, Red River
Parker Sanchez, Episcopal
Ethan Frey, Rosepine
Hunter Bujol, St. Thomas Aquinas
Bryce Edgerson, South Plaquemines
Nathan Greer, D’Arbonne Woods
Marcus Brewer, Red River
Ced Brown, Capitol
William Brantley, D’Arbonne Woods
Jerome Lee, St. Helena
Grant Ducote, Rosepine
Cameron Keith, Red River
Stanley Moore, Red River

Wylon Leslie, Rosepine